Bazy BUW

ezbiory.JPG

multiwyszukiwarka BUW

Biblioteka Wirtualna ICM

Proquest

E-książki

Biblioteka Uniwersytecka zapewnia dostęp do bardzo bogatych baz pełnotekstowych (czyli takich, które możemy czytać online) i bibliograficznych (czyli pozwalających uzyskać informację o istnieniu książki lub artykułu na jakiś temat, czasem dostępny jest także abstrakt). Ta  znakomita usługa jest dostępna także dla osób spoza Uniwersytetu - w czytelni Instytutu Muzykologii osoby z zewnątrz mogą korzystać z baz BUW bez logowania.

Świat odchodzi od papierowych czasopism naukowych. Teraz wszystkie mamy w domu na ekranie komputera – korzystanie z nich zrobiło się o wiele łatwiejsze!

Dostęp do baz internetowych znajduje się na stronie BUW w dziale ezbiory .

Należy wybrać interesująca nas bazę wg. tematu lub układu alfabetycznego i opcję dostępu z UW lub z domu. Ta druga opcja wymaga zalogowania się za pomocą numeru karty bibliotecznej i wyrobionego w BUW hasła. (W niektórych przeglądarkach może pojawić się ostrzeżenie blokujące wstęp – należy wybrać opcję “dodaj wyjątek“.)

Najwięcej czasopism muzykologicznych znajdziemy w bazie Jstor, którą odnajdziemy bez trudu idąc ścieżką: BUW -> ezbiory -> Bazy i inne e-zbiory-układ wg dziedzin -> muzyka, architektura, sztuki piękne ; albo BUW -> ezbiory -> Bazy układ alfabetyczny. Znajdują się tu archiwalne (czyli nie obejmujące ostatnich kilku lat) numery około 50 czasopism muzykologicznych, które możemy przeglądać wg tytułów i roczników (zakładka browse). Możemy tez użyć wyszukiwarki (zakładka search), która znajdzie szukane przez nas słowo lub wyrażenie. Pamiętać jednak należy, że baza zawiera czasopisma w kilku językach i w nich też należy przeprowadzić wyszukiwania. Szczegółowe wskazówki znajdzie Czytelnik w dziale Pomoc na tej stronie.

Lista AtoZ to wyszukiwarka  czasopism  pełnotekstowych w bazach udostępnianych w sieci UW. Ją również  możemy przeszukiwać za pomocą zakładki szukaj albo klikając w tytuł konkretnego czasopisma z listy alfabetycznej. Wygodniej jednak będzie wybrać zakładkę dziedziny a następnie Muzyka i książki o muzyce z listy rozwijanej. Znajdziemy tu więcej czasopism o charakterze praktycznym – poświęconych grze na poszczególnych instrumentach czy pedagogice muzycznej, ale także ciekawe czasopisma muzykologiczne, których nie ma w Jstorze). Należy pamiętać, że szukamy tutaj tytułów czasopism, a nie słów kluczowych czy występujących w tekście (w wyszukiwaniu zaawansowanym można szukać dziedziny, tytułu autora).

Obecnie najwygodniejszą formą poszukiwań jest multiwyszukiwarka na stronie startowej BUW. Przegląda ona zarówno zasoby pełnotekstowe, jak i bazy bibliograficzne (z naszej dziedziny RILM) jednocześnie z katalogiem BUW i (po zaznaczeniu odpowiedniej opcji także katalogiem NUKAT). Można również przeglądać sam RILM, który znajdujemy następująco: BUW -> ezbiory -> Bazy i inne e-zbiory-układ wg dziedzin -> muzyka, architektura, sztuki piękne -> RILM -> EBSCOhost Web -> teraz ukazuje się długa lista, na której końcu odnajdziemy RILM.

Kolejną istotną dla muzykologów bazą są Oxford Journals – tu znajdziemy aktualne i archiwalne numery Early Music, The Musical Quarterly, The Opera Quarterly, Journal of the Royal Musical Association i Music and Letters.

Ostatnio w ezbiorach pojawiła się też baza EMIS Poland (Emerging Markets Information Service). Jej tytuł nie zachęca muzykologa do wejścia, warto jednak zwrócić na nią uwagę, ponieważ zawiera ogromne zasoby gazet polskich i obcych, może zatem stać się dobrym źródłem informacji np. o życiu koncertowym. Wiele tekstów poświęconych muzyce znajdziemy także w znajdującej się w dziale “nauki historyczne”  bazie Historical Abstracts with Full Text.

Biblioteka Uniwersytecka kupuje również duże ilości książek elektronicznych, także z naszej dziedziny są one dostępne w dziale ->E-zbiory ->E-książki

Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do działu Pomoc.

Komentowanie wyłączone.