Pomoc

Ponieważ dobiegają nas słuchy o trudnościach, jakie niektórzy nasi Czytelnicy mają z korzystaniem z baz dostępnych za pośrednictwem BUW zamieszczamy pomoc, która -  mamy nadzieję – znacznie to ułatwi. Dział w stałej rozbudowie.

Osoby potrzebyjące pomocy w korzystaniu z baz BUW mogą otrzymać ją przychodząc do Czytelni w czwartki między 9 a 12 i prosząc o nią dyżurującą tam Barbarę Świderską.

Jstor pomocJstor pomoc Nuty w internecie pomoc Nuty pomoc RILM pomocRILM pomoc Proquest

Pomoc

Fonoteka pomoc(katalog online) RefWorks
Tutorial i Help
Instrukcja pol.
Kanał You tube

Biblioteka w pigułce dla studentów studiów podyplomowych

Wyszukiwanie zaawansowane w katalogach Nukat i BUW może w niektórych przypadkach okazać się niezastąpione.

Na stronie Nukat-> pomoc -> Jak to znaleźć -> wyszukiwanie zaawansowane i Biblioteki Jagiellońskiej znajdą Państwo kody potrzebne do filtrowania wyszukiwania wg różnych kryteriów: np. wpisanie w wyszukiwaniu zaawansowanym kombinacji a:Bach & ty:j pozwoli znaleźć wszystkie płyty z muzyką Bacha (natomiast a:Bach & ty:c to wszystkie nuty). Użycie dodatkowo filtra lokalizacji w katalogu BUW (-> Instytut Muzykologii) pozwoli na znaczne skrócenie czasu poszukiwań.

Istnieje nawet możliwość wyszukiwania przez formę muzyczną utworu (lista kodów):  a:Mozart & fc:op & ty:j – t:”Don Giovanni” znajdzie płyty z operami Mozarta za wyjątkiem “Don Giovanniego”. Należy pamiętać o spacjach przed operatorami logicznymi i po nich.

Przydatne bezpłatne programy

MuseScore – darmowy edytor nut o możliwościach zupełnie wystarczających przeciętnemu użytkownikowi.
Pdf to music, program zamieniający nutowe pliki pdf, które powstały za pomocą któregoś z edytorów nutowych (a więc nie nuty zeskanowne z druku) na formę dającą się edytować.
Audacity – darmowy program do obróbki plików dźwiękowych – nagrywa przez mikrofon, z internetu i innych źródeł, eksportuje do mp3.
Open Office – darmowy odpowiednik MS Office. Obecnie także Libre Office (niezależny projekt tych samych twórców).
Foxit Reader – bardzo dobra przeglądarka pdf, umożliwiająca robienie notatek, zakładek, podkreślanie fragmentów, wstawianie obrazków i dźwięków itd.
Download Helper – rozszerzenie do Firefoxa sprawnie pobierające pliki video i dźwiękowe.
VLC media player -odtwarzacz do wszystkiego, bez potrzeby instalowania kodeków.

Komentowanie wyłączone.